FIKOŁKOWO

menu

STREFA ZABAW I EDUKACJI DLA CIEBIE I TWOJEGO DZIECKA

NIEBIAŃSKIE URODZINY - URODZINY W MOBILNYM PLANETRARIUM

O dnowego roku szkolnego 2015/2016 wprowadzamy nowe formy zajęć edukacyjnych które odbywają się w trakcie urodzin jako atrakcja dla zaproszonych gości

NIEBIAŃSKIE URODZINY  ( dla min. 15 dzieci *)  to propozcja dla dzieci które fascynuje niebo i kosmos :) Dzieci biorą udział w 30-40 min pokazie astronomicznym  dostosowanym do wieku dzieci.

Dla młodszych i starszych to okazja do poszerzenia swojej wiedzy i odbycia cudownej podróży w niezwykły świat astronomii. Pokazy w planetarium organizowane  są zgodne z podstawą programową z zakresu wiedzy o środowisku, geografii, astronomii i fizyki. Dzięki pokazom w planetarium mobilnym dzieciom i młodzieży łatwiej jest zrozumieć zjawiska związane m.in. z dobowym i rocznym ruchem sfery niebieskiej, zmiany położenia planet i faz Księżyca, zaćmienia Słońca.Każdy seans, zarówno tematem, zakresem podawanych informacji jak również formą, dostosowany jest do wieku uczestników.

Materiały wykorzystywane w pokazach przygotowywane są przez zawodowego astronoma, doktora nauk fizycznych i wykładowcę astronomii w Obserwatorium Astronomicznym Wydziału Fizyki Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu - Panią Halinę Prętką -Ziomek. Pokazy prowadzone są przez osobę z wykształceniem i przygotowaniem pedagogicznym.

 

Przykładowe tematy pokazów

1. Dla przedszkoli
  • Plastyczny obraz gwiazdozbiorów, Księżyc, Słońce i planety widziane z bliska, mity greckie w formie bajki i ich ślady na niebie (historia niedźwiedzi tworzących Małą i Wielką Niedźwiedzicę)
  • Start rakietą kosmiczną i cudowna podróż przez planety Układu Słonecznego z wierszem i piosenką o znakach zodiaku
2. Dla zerówek
  • Przegląd gwiazdozbiorów, w sposób lekki i przyjemny poznawanie Układu Słonecznego
3. Dla szkół podstawowych
    Klasy 1-3
  • Galileusz i jego teleskop, poznanie budowy Układu Słonecznego, planetoidy, komety i meteoryty
    Klasy 4-6
  • Przegląd rozwoju myśli ludzkiej na temat budowy Układy Słonecznego, fazy Księżyca, budowa i ruch planet, równonoc

 

 

 

 

Niewielkie przenośne planetarium, to nowa forma edukacji astronomicznej. Tradycyjną, stałą kopułę planetarium zastępuje w tym przypadku kilkumetrowa przenośna półsferyczna nadmuchiwana kopuła, pokryta materiałem zapewniającym we wnętrzu niezbędną ciemność. Zastosowanie specjalnego zwierciadła projekcyjnego w połączeniu z oprogramowaniem astronomicznym dla małych planetariów oraz filmów i animacji komputerowych przeznaczonych do wyświetlania na kopule, pozwala na uzyskanie efektów podobnych do tych, które można oglądać w dużych planetariach. W naszym planetarium prezentujemy zjawiska związane z dobowym i rocznym ruchem sfery niebieskiej, zmiany położenia planet i fazy Księżyca, zaćmienia Słońca i deszcze meteorów. Pokazujemy, jak zmienia się wygląd nieba w zależności od pory roku i miejsca obserwacji na Ziemi. Wraz z widzami odbywamy podróż przez Układ Słoneczny podziwiając m. in. lodowe pierścienie Saturna. Przyglądamy się narodzinom gwiazd i wybuchom supernowych, obserwujemy zderzenia galaktyk i komety zbliżające się do Słońca.

Kameralność seansu ośmiela dzieci i młodzież do stawiania pytań i uzyskiwania odpowiedzi. Podawana wiedza trafia do każdego, co jest niełatwym zadaniem w przypadku uniwersalnego pokazu, skierowanego do mieszanej grupy widzów w stacjonarnym komercyjnym planetarium.

 

* Istnieje możliwość wybrania tych warsztatów dla urodzin mniejszych niż 15 dzieci uczestniczących  - wówczas koszty kalkulowane są indywidualnie

 

 

 

© fikołkowo.pl - żłobek, sala zabaw, półkolonie Łódź, ul. Dąbrowskiego 17/21.
realizacja Backroom.pl